Electrolysis and Current A student designs an ammeter (a device that measures el
ID: 881511 • Letter: E
Question
Electrolysis and Current A student designs an ammeter (a device that measures electrical current) that is based on the electrolysis of water into hydrogen and oxygen gases. When electrical current of unknown magnitude is run through the device for 2.00 min, 13.2 mL of water-saturated H2 (g) is collected. The temperature and pressure of the system are 25 ° C and 715 torr The vapor pressure of water changes with tem as shown here T(C) P (torr) Part A 21 18.7 19.8 21.1 22.4 23.8 25.2 26.7 28.4 30.0 31.8 How many moles of hydrogen gas are produced? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. 23 24 25 26 27 28 29 30 Value Units Submit Hints My Answers Give Up Review Part Part BExplanation / Answer
We will use ideal gas equation here
PV = nRT
So number of moles of hydrogen = Pressure of dry hydrogen X volume / gas constant X temperature
Pressure of hydrogen = given pressure - Pressure of vapour (at 250C, given in table)
Pressure = 715 - 23.8 = 691.2 torr
Temperature = 298 K
Volume = 13.2 mL = 0.0132 L
R = 62.36 LTorrK1 mol1
so number of moles = 691.2 X 0.0132 / 298 X 62.36 = 4.909 X 10^-4 moles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.