A student followed the procedure of this experiment to determine the percent NaO
ID: 879268 • Letter: A
Question
A student followed the procedure of this experiment to determine the percent NaOCl in a commercial bleaching solution that was found in the basement of an abandoned house. The student diluted 50.00 mL of commercial bleaching solution to 250 mL in a volumetric flask, and titrated a 20-mL aliquot of the diluted bleaching solution. The titration required 35.46 mL of 0.1052M Na2S2O3 solution. A faded price label on the gallon bottle read $0.79. The density of the bleaching solution was 1.10 g/mL
Calculate the number of moles of I2 produced in the titration mixture.
Explanation / Answer
Molarity of Na2S2O3 = 0.1052 M
Volume = 35.46 mL
Density of bleaching solution = 1.10 g /mL
Lets calculate moles Na2S2O3
Moles of Na2S2O3 = volume of Na2S2O2 in L * molarity
=0.03546 L * 0.1052 M
= 0.00373 mol
Reaction :
We calculate moles of NaOCl in the reaction mixture
4 NaOCl + Na2S2O3 + 2 NaOH --- > 4 NaCl + 2 Na2SO4 + H2O
Here from the reaction stoichiometry we say that
1 mol of sodium thiosulfate needs 4 mol NaOCl
Mol of NaOCl required to react with 0.00375 mol thiosulfate
= 0.00375 mol thiosulfate * 4 mol NaOCl / 1 mol thiosulfate
= 0.0149 mol NaOCl
To find moles of I2 we write the reaction
NaOCl + 2I - + 2 H3O --- > I2+ NaCl + H2O
One mole NaOCl produces 1 mol I2
Mol of I2 produced from 0.0149 mol NaOCl
= 0.0149 mol NaOCl * 1 mol I2 / 1 mol NaOCl
= 0.0149 mol I2
Moles of I2 produced = 0.0149 mol
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.