Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Acrylonitrile can be formed from propylene, ammonia and oxygen in the reaction T

ID: 879133 • Letter: A

Question

Acrylonitrile can be formed from propylene, ammonia and oxygen in the reaction To produce acrylonitrile stoichiometric ratios of propylene, ammonia, and oxygen are fed into the reactor The single pass conversion of this reaction is 27.7% of the propylene. The product of the reaction is fed into a separator where the unreacted propylene, ammonia, and oxygen are recycled back to the feed stream, and the acrylonitrile and water exit as products. 6 mol/min 1q7 mol C3Hemin q8 mol NH3/min qg mol O2/min go mol/minq4 mol/min q5 mol/mirn Reactor Separator ql mol C3H6/min 2 mol NH3/min 93 mol O2/min 10 mol/min 13.8 kg C3H3N/min mol H20/min If 13.8 kg of C3H3N/min are desired, find the flow rate of fresh feed qo, the flow rate of the recycle stream and the ratio of fresh feed to recycled feed that enters the reactor.

Explanation / Answer

Flow rate of C3H3N= 13.8 Kg/min

Molecular weight of C3H3N= 53

Moles of C3H3N= 13.8/53 kgmoles/min =0.26 kg moles/min

since

input=output (applying overall balance)

To produce 0.26 kg moles/min of C3H3N, 0.26 kgmoles/ min of C3H6, 0.26 kgmoles/min of NH3 and 0.26/2=0.13kgmoles/min of O2 are required.*( since recyle is in closed loop)

Total moles q0= 0.26+ 0.26+0.13= 0.65 kg moles/min

Recylce is

q7 moles/min of C3H6

q8 moles/min NH3

and q9 moles/min of oxygen

Mioles of mixture entering/min

C3H6= 0.26+q7

NH3 =0.26+q8

oxygen = 0.13+q9

Conversion per pass =(0.26+q7)*0.267 This is nothing but C3H3N formed= 0.26

0.26+q7= 0.26/0.267

q7= 0.26/0.267-0.26 =0.713

NH3 consumed = (0.26+q7 ) *0.267

Balance ammonia q8 =(0.26+q7)*(1-0.267) =(0.26+q7)*0.733 = (0.26+0.713)*0.733 = 0.713 kg moles/min

Oxygen reacted =(0.26+q7)/2 =(0.26+0.713)/2 =0.4865 kg moles/min

Oxygen reamining q9= (0.26+q7)-0.4865 =0.26+0.733-0.4865= 0.4865 kg moles/min

q6= q7+q8+q9= 0.713+0.713+0.4865 =1.9125 kg moles/min

q9=q6+q10= 0.26+1.9125= 2.1725 kg moles/min

q0/q6= 0.65/1.9125=0.3398

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote