Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

an analysis of an organic compound showed that it contained 0.150 mol of C, 0.10

ID: 878031 • Letter: A

Question

an analysis of an organic compound showed that it contained 0.150 mol of C, 0.105 mol of H, 0.0300 mol of O, and 0.0450 mol of N . how manh hydrogen atoms are there in the empirical formula for this compound? an analysis of an organic compound showed that it contained 0.150 mol of C, 0.105 mol of H, 0.0300 mol of O, and 0.0450 mol of N . how manh hydrogen atoms are there in the empirical formula for this compound? an analysis of an organic compound showed that it contained 0.150 mol of C, 0.105 mol of H, 0.0300 mol of O, and 0.0450 mol of N . how manh hydrogen atoms are there in the empirical formula for this compound?

Explanation / Answer

Given that;

0.150 mol of C

0.105 mol of H

0.0300 mol of O

0.0450 mol of N

To calculate the numbers of hydrogen atoms in the empirical formula for this compound first calculate the empirical formula by the moles of all atoms:

To calculate the empirical formula (is a ratio of elements which define relative numbers of all atom in the smallest whole number) divide the numbers of moles of carbon, oxygen, and hydrogen to minimum number means number of moles o oxygen.

Number of atoms; C = 0.150 / 0.0300=5

Number of atoms; H = 0.105 / 0.0300=3.5

Number of atoms; O= 0.0300 / 0.0300=1

Number of atoms; N = 0.0450 / 0.0300=1.5

To convert the whole number of atom multiply all number by 2:

Number of atoms; C = 5*2=10

Number of atoms; H = 3.5*2=7

Number of atoms; O= 1*2=2

Number of atoms; N = 1.5*2=3

Hence the empirical formula of this compound is C10H7O2N3. Therefore 7; hydrogen atoms are there in the empirical formula for this compound.