A 34% Fri 11:53 PM Khaleed Alston a E Chrome File Edit View History Bookmarks Pe
ID: 877741 • Letter: A
Question
A 34% Fri 11:53 PM Khaleed Alston a E Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help Khaleed www.saplinglearning.co x M- www.saplinglearning.co x M1 Inbox khaleed.alstone x NY Determine the rate law x DRate Law for a Mechanis x LaGuardia Community C X C www.saplinglearning.com/ibiscms/modibis/view.php?id 1799741 Apps Bookmarks nutrition hing Apt hunting Ch 3rd Grade B Tempeh Recipes Fc Oatmeal food tab 33 Amazing Apartme Other Bookmarks Question 12 of 21 100 100 sapling leaming After 54.0 min, 17.0% of a compound has decomposed. What is the half-life of this reaction assuming first-order kinetics? 10 100 Number min 13 90 95 16 95 17 18 100 19 20 92 A Previous 3 Give Up & View Solution e Check Answer Next d Ext Hin 100Explanation / Answer
Time, t = 54.0 min
Compound decomposed = 17.0%
It means, final concentration [A]t = 83% of Initial concentration [A]o
[A]t =0.83* [A]o
Step 1. Calculate rate constant of the reaction.
We know that for a first order reaction,
ln([A]t /[A]o) = - k*t
ln(0.83* [A]o / [A]o ) = - k*54
ln(0.83) = - k*54
- 0.1863 = - k*54
k = 3.45X10-3 min-1
Step 2. Calculate half life of the reaction.
Now, half life, t1/2 = 0.693 / k
t1/2 = 0.693 / 3.45X10-3
t1/2 = 200.869 min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.