Half-life equation for first-order reactions: t 1/2=0.693 k where t 1/2 is the h
ID: 876719 • Letter: H
Question
Half-life equation for first-order reactions:
t1/2=0.693k
where t1/2 is the half-life in seconds (s), and k is the rate constant in inverse seconds (s1).
Part A
What is the half-life of a first-order reaction with a rate constant of 5.40×104 s1?
Express your answer with the appropriate units.
Part B
What is the rate constant of a first-order reaction that takes 416 seconds for the reactant concentration to drop to half of its initial value?
Express your answer with the appropriate units.
Part C
A certain first-order reaction has a rate constant of 4.50×103 s1. How long will it take for the reactant concentration to drop to 18 of its initial value?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
a) t 1/2 = 0.693 / 5.4 x 10-4 = 1283.33 s
b) ln 0.5 = - k x 416
k = - ln0.5/416
=1.6662x10-3
c) ln 18 = - 4.50 x 10-3 t
t = -ln18/4.50 x 10-3
=-2.8903/4.50 x 10-3
=642.2888 s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.