A container with 0.485 L of water is placed into microwave and is then radiated
ID: 871777 • Letter: A
Question
A container with 0.485 L of water is placed into microwave and is then radiated with electromagnetic energy that has a wavelength of 12.1 cm. The temperature of the water then rose by 89.7 ?C. Calculate the number of photons that were absorbed by the water. Assume water has a density of 1.00 g?mL?1 and its specific heat is 4.184 J?g?1??C?1
A container with 0.485 L of water is placed into microwave and is then radiated with electromagnetic energy that has a wavelength of 12.1 cm. The temperature of the water then rose by 89.7 degree C. Calculate the number of photons that were absorbed by the water. Assume water has a density of 1.00 g.mL-1 and its specific heat is 4.184 J. g-1 degree C-1Explanation / Answer
V = 0.485 L = 0.485 kg
m = 485 g of water
WL = 12.1 cm
dT = 89.7°C
find photons absorbed
First, identify the heat absorbed:
Q = m*C*(Tf-Ti)
Q = 485*4.184*(89.7)
Q = 182022.828 J
Now;
WL = h c / E
h = Planck Constant = 6.626*10^-34 J s
c = speed of particle (i.e. light) = 3*10^8 m/s
E = energy per particle J/photon
E = (6.626*10^-34)(3*10^8)/(0.121) = 1.6428*10^-24 J/photons
then
n photons = Q/E =182022.828 /( 1.6428*10^-24)
n photons = 1.10800*10^29 photons released
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.