For a first-order reaction, the half-life is constant. It depends only on the ra
ID: 869442 • Letter: F
Question
For a first-order reaction, the half-life is constant. It depends only on the rate constant k and not on the reactant concentration. It is expressed as t1/2 = 0.603/k For a second order reaction, the half-fife depends on the rate constant and the concentration of the reactant and so is expressed as t1/2=1/k[A]0 A certain first-order reaction (A rightarrow products) has a rate constant of 1.00 Times 10-2s-1 at 45 degree C. How many minutes does it take for the concentration of the reactant. |A|, to drop to 6.25% of the original concentration?Explanation / Answer
t = 1/ k ln [A0/At]
= 1/1.00 *10-2 sec-1 ln [100/6.25]
= 277 sec
= 4.62 min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.