Question 6 15 15 ncorrect Map sapling earning In a chemical reaction, exactly 2
ID: 868646 • Letter: Q
Question
Question 6 15 15 ncorrect Map sapling earning In a chemical reaction, exactly 2 mol of substance A react to produce exactly 3 mol of substance B. A 3 B How many molecules of substance B are produced when 28.0 g of substance A reacts? The molar mass of substance A is 17.2 g/mol. Step 1: Convert the mass of A to moles Number mol A 1.6 Step 2: Convert the number of moles of A to the number of moles of B Number 1.1 mol B Step 3: Convert the number of moles of B to molecules of B Number 23 molecules of B 6.5 x 10 A Previous Give Up & View Solution Check Answer Next I Exit 8 HintExplanation / Answer
2A ------ 3B
28g A
MW (A)= 17,2g/mol
Step 1:
28gA/17,2g/mol= 1,63mole A
Step 2:
2mole ---- reacts with---- 3moleB
1,63mole A ---------------- X = 2,45mole B
Step3:
1mol B ------ 6,02*10^23molecules B
2,45mole B ------X =1,47*10^24 molecules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.