Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose there were a new scale for expressing electrode potentials in which the

ID: 868592 • Letter: S

Question

Suppose there were a new scale for expressing electrode potentials in which the standard potential for the reduction of water in base: is assigned an E value of 0.000 V. In current standard reduction tables, the following reaction has a standard reduction potential of 2.47 V. What would the reduction potential be on the new scale in which the reduction of water in base has an E red = 0.000 V? Number 7 V Coiled d Organize / Analyze The values of E red in standard reduction potential tables use the standard hydrogen electrode (SHE) as E red = 0.000V:

Explanation / Answer

2H2O + 2 e- --> H2 + 2OH- E = ?0.8277

M3+ and 3 e- ---> M(s) E = 2.47

Main difference between potentials

2.47-(-0.8277) = 3.2977 V

That is, the difference is always conserved

If we make the refence H2O E = 0 V

Then

M3+ 3e- ----> M(s) E =  3.2977 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote