A sample container of carbon monoxide occupies a volume of 435 mL at a pressure
ID: 866522 • Letter: A
Question
A sample container of carbon monoxide occupies a volume of 435 mL at a pressure of 785 torr and a temperature of 298 K. What would its temperature be if the volume were changed to 265 mL at a pressure of 785 torr? A sample of ammonia gas at 65.5degreeC and 524 torr has a volume of 15.31 L. What is its volume when the temperature is -15.8degreeC and its pressure is 524 torr? What are the conditions of STP? A sample of propane, a component of I.P gas. lias a volume of 35.3 L at 315 K and 922 torr. What is its volume at STP? A system that does no work but which receives heat from the surroundings has A system which undergoes an adiabatic change (i.e. q = 0) and does work on the surroundings hasExplanation / Answer
20.
V1 = 435 ml
P1 = 785 torr
T1 = 298 K
V2 = 265 ml
P2 = 785 torr
T2 = ?
P1V1/T1 = P2V2/T2
T2 = P2V2*T1/(V1P2)
T2 = V2*T1/V1 = 435 / 265 * 298 = 489.17 K
T2 = 489.17K which is D
21.
T1 = 65.5 C = 338.5K
V1 = 15.3 1L
P1 = 524 torr
T2 = -15.8 C = 257.2
P2 = 524 torr
P1V1/T1 = P2V2/T2
Since P2 = P1
V1/T1 = V2/T2
V2 = V1T2/T1 = 15.31 * (257.2/338.5) = 11.63
V2 = 11.63 L which is B
23.
V1 = 35.3 L
T1 = 315 K
P1 = 922 torr
V2 = ?
T2 = 273 K
P2 = 760 torr
P1V1/T1 = P2V2/T2
V2 = (P1/P2*)V1(T2/T1)
V2 = 922/760*35.3*(273/315) = 37.11 L
V2 = 37.11 L which is D
24.
must be B, since Q inlet is q > 0
25.
This depends on the convention of signs you use for work, normally, work done in the surrounding is negative
Must be E
w<0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.