I am supposed to make a 100ml buffer with a pH of 3.900 and a total common ion c
ID: 866097 • Letter: I
Question
I am supposed to make a 100ml buffer with a pH of 3.900 and a total common ion concentration of .180, using sodium acetate and acetic acidpKa= 1.76x10-5
I began by using pH=pKa+log(base/acid) And got the concentrations Base=.0221 Acid=.1579
Is this correct? is this how it is supposed to be calculated or am I completely off?
Also from whatever the final concentrations should be, how do I go about creating a 100ml solution
Instructions say I have available 1 M of each sodium acetate and acetic acid, but I actually would have to make the sodium one from a solid.
Is using the base/acid concentrion x .1 L =moles x g/mol, for both and mix into a single 100 ml flask,A possibility or should I simply make a 1 M solution of Of each then use m1v1=m2v2 to get the exact ml needed.
I am supposed to make a 100ml buffer with a pH of 3.900 and a total common ion concentration of .180, using sodium acetate and acetic acid
pKa= 1.76x10-5
I began by using pH=pKa+log(base/acid) And got the concentrations Base=.0221 Acid=.1579
Is this correct? is this how it is supposed to be calculated or am I completely off?
Also from whatever the final concentrations should be, how do I go about creating a 100ml solution
Instructions say I have available 1 M of each sodium acetate and acetic acid, but I actually would have to make the sodium one from a solid.
Is using the base/acid concentrion x .1 L =moles x g/mol, for both and mix into a single 100 ml flask,A possibility or should I simply make a 1 M solution of Of each then use m1v1=m2v2 to get the exact ml needed.
I am supposed to make a 100ml buffer with a pH of 3.900 and a total common ion concentration of .180, using sodium acetate and acetic acid
pKa= 1.76x10-5
I began by using pH=pKa+log(base/acid) And got the concentrations Base=.0221 Acid=.1579
Is this correct? is this how it is supposed to be calculated or am I completely off?
Also from whatever the final concentrations should be, how do I go about creating a 100ml solution
Instructions say I have available 1 M of each sodium acetate and acetic acid, but I actually would have to make the sodium one from a solid.
Is using the base/acid concentrion x .1 L =moles x g/mol, for both and mix into a single 100 ml flask,A possibility or should I simply make a 1 M solution of Of each then use m1v1=m2v2 to get the exact ml needed.
Explanation / Answer
given total common ion conc is 0.18
here common ion is acetate
so
[acetic acid] + [sodium acetate ]= 0.18
now
consdier
pH = pKa + log [ base / acid ]
so
pH = -log Ka + log [ sodium acetate / acetic acid ]
3.9 = - log 1.76 x 10-5 + log [ sodium acetate / acetic acid ]
[ sodium acetate / acetic acid ] = 0.1398
so
[acetic acid ] = 7.15 x [sodium acetate ]
now
consdier
[acetic acid] + [sodium acetate ]= 0.18
this becomes
7.15 x [ sodium acetate ] + [ sodium acetate ] = 0.18
8.15 x [ sodium acetate ] = 0.18
[ sodium acetate ] = 0.0221 M
[acetic acid] = 0.18 - 0.0221= 0.1579 M
Yes your answers are correct
moles of acid in the solution does not change
only conc changes
so
the moles of acid/ base you added should be equal to the final moles of acid / base
use M1V1 = M2V2
for acetic acid
1 x V1 = 0.1579 x 100
V1 = 15.79 ml
so
take 15.79 ml of 1 M acetic acid
now
for sodium acetate
1 x V1 = 0.0221 x 100
V1 = 2.21 ml
so
take 2.21 ml of 1 M sodium acetate
after taking the above volumes
add water to make the final volume to 100 ml
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.