You place 3.52 g of sodium hydroxide to disolve in a calorimeter cup. The cup co
ID: 866054 • Letter: Y
Question
You place 3.52 g of sodium hydroxide to disolve in a calorimeter cup. The cup contains, 1,000.0 mL of water at 20.0 degrees Celcius (in a calorimeter cup). As the sodium hydroxide dissolves, the temperature of the surrounding water increases to 23.7 degrees Celcius.
Complete the table below and determine the total energy released.
Using the calculation in the table and the toal amound of sodium hydroxide, determine the change in enthalpy of the solution in J/g of sodium hydroxide.
Please show your work.
Mass of Water (g) Heat Capacity of Water (J/(g C) Change in Temperature (C) Total Energy Released (J)Explanation / Answer
density of water = 1 g/ml
Thus, mass of water = volume of water*density of water = 1000*1 = 1000 g
Now, heat capacity of water = 4.184 J/g/0C
Change in temperature = final temperature - Initail temperature = 23.7 - 20 = 3.7 0C
Now, energy released = mass of solution*heat capacity*rise in temperature = 1003.52*4.184*3.7 = 15535.3 J
Thus, Enthaly of the solution per g of NaOH = 15535.3/mass of NaOH = -4413.435 J/g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.