Determination of an Equivalent Mass by Electrolysis In an electrolysis cell simi
ID: 865575 • Letter: D
Question
Determination of an Equivalent Mass by Electrolysis In an electrolysis cell similar to the one used in this experiment, a student reported that his unknown metal lost 0.2330 g while a total volume of 94 50 ml of H2 was being produced The temperature in the laboratory was 25.0 degree C and the barometric pressure was 740.0 mm Hg. At 25 0 degreeC the vapor pressure of water is 23.8 mm Hg Fill in the blanks below to determine the equivalent mass of the unknown metal. 1 mole H2 requires the passage of_____ moles of faradays Number of faradays passed = (2 n h2) Loss of mass of metal anode = _____ g No. of grams of metal lost / faraday passed = # grams lost / # faradays passed The student was told that the metal anode was copper The charge on the Cu ion is thereforeExplanation / Answer
Let us determine the number of moles of hydrogen produced on cathode.
PV = nRT,
So, n =number of moles = PV / RT.
P(H2) = P_bar - VP_H2O = 740 - 23.8 = 716 mm Hg = 0.942 atm.
V(H2) = 94.50 mL = 0.0945 L (given).
T = 25
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.