PLEASE HELP!! The alcohol component of gasohol burns according to the equation a
ID: 864787 • Letter: P
Question
PLEASE HELP!!
Explanation / Answer
8-85)
a.
The given chemical reaction is
C2H5OH + 3O2 ----------> 2CO2 + 3H2O
From the chemical reaction, it is clear that 3 mol of water is produced from 1 mol of alcohol.
So, 5.45 mol of water is produced from =(5.45 mol H2O) x (1 mol C2H5OH / 3 mol H2O) = 1.82 mol C2H5OH
Moles of alcohol = 1.82 mol
Mass of alcohol = Moles of alcohol x Molar mass of alcohol
= 1.82 x 46.07 = 83.84 g C2H5OH
------------------------------------------------------------------
b.
Given 155 g of water.
Moles of water = Mass / Molar mass = 155 g / 18 g/mol = 8.61 mol
The given chemical reaction is
C2H5OH + 3O2 ----------> 2CO2 + 3H2O
From the chemical reaction, it is clear that 3 mol of water is produced from 1 mol of alcohol.
So, 8.61 mol of water is produced from =(8.61 mol H2O) x (1 mol C2H5OH / 3 mol H2O) = 2.87 mol C2H5OH
Now, we know from chemical reaction that 2 mol of cO2 is produced from 1 mol of alcohol
So, 2.87 mol of alcohol produces = (2.87 mol C2H5OH) x (2 mol CO2 / 1 mol C2H5OH) = 5.74 mol CO2
--------------------------------------------------------------------------
c.
Given, 146 g of alcohol
Moles of alcohol = 146 g / 46.07 g/mol = 3.17 mol
From the chemical reaction, it is clear that 1 mol of alcohol produces 2 mol of CO2
3.17 mol alcohol produces = (3.17 C2H5OH) x ( 2mol CO2 / 1 mol C2H5OH)
= 6.34 mol
Mass of CO2 = Moles of CO2 x Molar mass of CO2
= 6.34mol x 44g/mol = 278.96 g CO2
-------------------------------------------------------------------------------------------
e.
Given, 5.85 x 10^24 molecules of O2.
6.023 x 10^23 molecules of O2 make 1 mol
5.85 x 10^24 molecules of O2 make = (5.85 x 10^24) / (6.023 x 10^23) = 9.71 mol
From the chemical reaction, it is clear that 3 moles of O2 produces 3 moles of water.
So, 9.71 mol of O2 produces = (9.71 mol O2) x (3 mol H2O / 3 mol O2) = 9.71 mol H2O
Mass of water = Moles of H2O x Molar mass of H2O
= 9.71 x 18 = 174.8 g H2O
---------------------------------------------------------------------------------
8-91)
the given chemical reaction is
3NO2 + H2O ------------> 2HNO3 + NO
Given, 18.5 kg of NO2.
Mass of NO2 = 18500 g
Moles of NO2 = Mass / Molar mass = 18500 / 46 = 402.2 mol
From the given chemical reaction, it is clear that 3 mol of NO2 produce 2 mol HNO3
So, 402.2 mol NO2 produce = (402.2 mol NO2) x (2 mol HNO3 / 3 mol NO2) = 268.133 mol HNO3.
Mass of HNO3 = Moles of HNO3 x Molar mass of HNO3
Mass of HNO3 = 268.133 x 63 = 16892.4 g = 16.89 kg of HNO3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.