An insulated container holds 1.00 L of warm water at an initial temperature of 3
ID: 864776 • Letter: A
Question
An insulated container holds 1.00 L of warm water at an initial temperature of 37.0 C. Then 825 g of ice, initially at 0C, iss added to the water. The ice begins to melt as the water cools, and eventually equilibrium is reached with both ice and water present at 0 C. What mass of ice remains unmelted. (Assume that no heat is lost or gained from the surroundings)
Densities: ice=0.917 g/cm^3 liquid water=1.00g/mL
Heat capacities: ice=37.5 J/mol/K=2.08 J/g/C liquid water=75.3 J/mol/K=4.18 J/g/C
Heat of fusion of ice=6.01 kJ/mol Heat of vaporization of water=40.7 kJ/mol
Explanation / Answer
energy released from water Q= m x Cp x delta T
mass of water m = density x volume = 1g/mL x 1L = 1000g
Q = 1000g x 4.18 J/g/oC x (37 -0) = 154660J
This heat = mass of ice x (heat fusion)
154660 = mass x 6010J
mass of ice = 25.73g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.