A compound containing carbon, hydrogen and oxygen has been analyzed. It contains
ID: 863187 • Letter: A
Question
A compound containing carbon, hydrogen and oxygen has been analyzed. It contains 69.72% of carbon and 18.58% of oxygen. If the molecular weight of the compound is 86.13, what is its molecular formula?
NOTE: Write the compound in the form (CXHYOZ), where X, Y and Z are whole numbers
A compound containing carbon, hydrogen and oxygen has been analyzed. It contains 69.72% of carbon and 18.58% of oxygen. If the molecular weight of the compound is 86.13, what is its molecular formula?
NOTE: Write the compound in the form (CXHYOZ), where X, Y and Z are whole numbers
Explanation / Answer
Compound contains 69.72% of carbon and 18.58% of oxygen and hydrogen =11.7%.
Atomic mass of carbon = 12.0 g/mol; oxygen = 16.0g/mol; hydrogen = 1.0 g/mol.
So the ratio of carbon : oxygen : hydrogen = 5.81 : 1.16 : 11.7 = 5.0 : 1.0 : 10.0
So, the molecular formula = C5H10O. Its molecular weight of the compound is 86.13.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.