3.3. The specific gravity of gasoline is approximately 0.70. (a) Determine the m
ID: 862605 • Letter: 3
Question
3.3. The specific gravity of gasoline is approximately 0.70. (a) Determine the mass (kg) of 50.0 liters of gasoline. (b) The mass flow rate of gasoline exiting a refinery tank is 1150 kg/min. Estimate the volumetric flow rate in liters/s. (c) Estimate the average mass flow rate (Ibm/min) delivered by a gasoline pump. (d) Gasoline and kerosene (specific gravity = 0.82) are blended to obtain a mixture with a specific gravity of 0.78. Calculate the volumetric ratio (volume of gasoline/volume of kerosene) of the two compounds in the mixture, assuming Vblend = Vgasoline + VkeroseneExplanation / Answer
a. mass of 50 litre gasoline = 50*0.70 = 35 kg
b. volume flow rate = 1150/0.70 = 1642.8 m3/min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.