Chem help big points! Please help me figure out the formulas needed to answer th
ID: 861423 • Letter: C
Question
Chem help big points! Please help me figure out the formulas needed to answer these problems ? What is an aqueous solution? How many grams of sucrose (C12H22O11,342 g/mol) would be required to prepare 1.50 L of a 0.855 M sucrose solution? Suppose a water sample shows vanadium levels at50.00ppb. Assuming that the density of the water sample is 0.09982 g/mL, what is the concentration of vanadium in nanomoles per liter? To prepare 1.50 L of a solution that is 0.460 M sodium , how many mL of 1.66 M aqueous sodium sulfate should be diluted? Identity the acid and the base in the following reaction: CH3COOH(aq)+HPO4^2-(aq) CH2COO-(aq) +H2PO4-(aq)Explanation / Answer
1. Aqueous Solution is solution when an solute is dissolve in water.
2. M = n / V, so n = M*V = 0.855*1.5 = 1.2825 mol => 1.2825 * 342 g = 438.615 grams
3. Per one litre, there is 0.9982 kg of water => 55.455 moles of H2O
50 ppb V => 50 moles per 1 billion moles of H2O (= 109)
Therefore, 50 nanomole of V per one mole of H2O
Hence, conc = 50*54.455 nanomoles per Litre = 2772.77 nanomoles per Litre
4. n = M*V 1.5*0.460 = 0.69 mol of Na+2
As sodium sulphate has 2 Na+2, we need half the amount of Na2SO4.
n = 0.69/2 = M*V, V = n/M = (0.69/2) / 1.66 = 0.21 L
5. As CH3COOH is losing H+, it is acid and hence HPO42- is base.
Cheers
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.