To relate current, time, charge, and mass for electroplating calculations. Elect
ID: 859700 • Letter: T
Question
To relate current, time, charge, and mass for electroplating calculations.
Electroplating is a form of electrolysis in which a metal is deposited on the surface of another metal. To quantify electrolysis, use the following relationships.
Electric current is measured in amperes (A), which expresses the amount of charge, in coulombs (C), that flows per second (s):
1 A=1 C/s
Another unit of charge is the faraday (F), which is equal to a mole of electrons and is related to charge in coulombs as follows:
1 F=1 mol e-=96,500 C
Galvanized nails are iron nails that have been plated with zinc to prevent rusting. The relevant reaction is
Zn2+(aq)+2e-?Zn(s)
For a large batch of nails, a manufacturer needs to plate a total zinc mass of 4.00kg on the surface to get adequate coverage.
Part A: How many moles of zinc are in 4.00kg of zinc?
Explanation / Answer
no. of moles of Zn = wt / Mwt = 4000 g / 65.3 g/mol
no. of moles of Zn = 61.25 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.