Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Balance the chemical equation given below and determine the number of millimeter

ID: 856849 • Letter: B

Question

Balance the chemical equation given below and determine the number of millimeters of 0.00300 M phosphoric acid required to react with 45.00 mL of 0.00150 M calcium hydroxide.
Ca(OH)2 (aq) + H3PO4 (aq) yields Ca3(PO4)2 (aq) + H2O (l) Balance the chemical equation given below and determine the number of millimeters of 0.00300 M phosphoric acid required to react with 45.00 mL of 0.00150 M calcium hydroxide.
Ca(OH)2 (aq) + H3PO4 (aq) yields Ca3(PO4)2 (aq) + H2O (l)
Ca(OH)2 (aq) + H3PO4 (aq) yields Ca3(PO4)2 (aq) + H2O (l)

Explanation / Answer

3Ca(OH)2(aq) + 2 H3PO4(aq) = Ca3(PO4)2(s) + 6H2O(l)

Moles of Ca(OH)2(aq) = molarity*volume in millilitres = 0.00150*0.045 = 6.75*10-5 moles

as per the balanced reaction moles of H3PO4(aq) required = (2/3)*moles of  Ca(OH)2(aq) = 4.5*10-5 moles

Now, volume of  H3PO4(aq) required = moles/molarity = (4.5*10-5)/0.003 = 0.015 litres

or, volume of H3PO4(aq) required in millilitres = 15 ml

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote