Ion concentration refers to the molar concentration of an ion in solution. It ma
ID: 856048 • Letter: I
Question
Ion concentration refers to the molar concentration of an ion in solution. It may be identical to, or greater or less than, the molar concentration of the compound containing the ion that was used to make the solution.
For soluble salts, the molarity of a particular ion is equal to the molarity of that compound times the subscript for that ion. For example, 1 M of AlCl3is 1 M in Al3+ and 3 M in Cl?. 1 M of (NH4)2SO4 is 2 M in NH4+ and 1 M in SO42?.
A scientist wants to make a solution of tribasic sodium phosphate, Na3PO4, for a laboratory experiment. How many grams of Na3PO4 will be needed to produce 525mL of a solution that has a concentration of Na+ ions of 0.700M ?
Explanation / Answer
Na3PO4 has 3 Na+ and 1 Po4^-3 ion
[Na+] = 3 * [Na3PO4]
[Na+] = 0.700M
[Na3Po4] =[Na+] / 3 = 0.700 / 3 = 0.233 M
So concentration of solution = 0.233 M
Volume = 525ml = 525 /1000 = 0.525L
Moles of Na3Po4 = concentration * volume in litres = 0.233 *0.525 = 0.122 moles
Grams of Na3Po4 = moles * molar mass Na3PO4=
0.122 * 163.94 =20.0 g (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.