The partial burning of coal in the presence of O2 and H2O produces a mixture of
ID: 854996 • Letter: T
Question
The partial burning of coal in the presence of O2 and H2O produces a mixture of CO(g) and H2(g) called synthesis gas. This gas can be used to synthesize organic compounds, or it can be burned as a fuel. A typical synthesis gas consists of 55.0% CO(g), 33.0% H2(g) and 12.0% noncombustible gases (mostly CO2(g)), by volume.What volume of the synthesis gas, measured at STP and burned in an open flame (constant-pressure process), is required to heat 35.0gal of water from 15.2 to 70.0 degrees C? (1gal=3.785L.)? (Explain each step)
Explanation / Answer
The heat required to heat up water = 35 X 3.785 X 1000 X 1 X (70 - 15.2) calories
= 7259630 calories. [Sp. heat of water = 1 cal/g/
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.