24. A triprotic acid is titrated with 0.100 M NaoH. If 10.0 mL of a solution of
ID: 852174 • Letter: 2
Question
24. A triprotic acid is titrated with 0.100 M NaoH. If 10.0 mL of a solution of the acid that is 5.00 g/200. mL is neutralized to a pale pink phenolphthalein endpoint by 20.00 ml of NaoH, what is the molar mass of the acid? A. 37.5 g/mol B. 3.75 x 103 g/mol C. 375 g/mol D. 7.50 x 102 g/mol E. 2.50 x 103 g/mol 25. Which of the following is used as a primary standard in the labs in which you determined the molar mass of an acid? A. Citric acid (Part C) B. A triprotic acid (Part C) C. A monoprotic acid (Part C) D. Oxalic acid (Part B) E. Sodium hydroxide (Parts B and C)Explanation / Answer
24 )
moles of NaoH = molarity x volume (ml ) / 1000
moles of NaOH = 0.1 x 20 / 1000
moles of NaOH = 2 x 10-3
H3A + 3NaOH ---> Na3A + 3H20
from the reaction
moles of H3A = moles of NaOH / 3
moles of H3A = 2 x 10-3 / 3
moles of H3A = 0.66 x 10-3
given 10 ml of 5 g/ 200 ml acid
mass of acid = 10 x 5 / 200
mass of acid = 0.25 g
molar mass = mass / moles
molar mass of acid = 0.25 / 0.66 x 10-3
molar mass of acid = 375 g / mol
so the answer is option C
25 ) option D
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.