Ammonia and oxygen react to form nitrogen and water. 4NH3( g )+3O2( g )?2N2( g )
ID: 850638 • Letter: A
Question
Ammonia and oxygen react to form nitrogen and water.
4NH3(g)+3O2(g)?2N2(g)+6H2O(g)
1.How many grams of O2 are needed to react with 67.3g of NH3?
2.How many grams of N2 can be produced when 6.10g of O2 reacts?
3.How many grams of water are formed from the reaction of 33.8g of NH3?
______________________________________________________________________________
Nitrogen dioxide and water react to produce nitric acid HNO3 and nitrogen monoxide.
3NO2(g)+H2O(l)?2HNO3(aq)+NO(g)
1.How many grams of H2O are required to react with 30.0g NO2?
2.How many grams of NO are obtained from 16.1g NO2?
3.How many grams of HNO3 are produced from 8.20g NO2?
__________________________________________________________________
When the ore lead(II) sulfide burns in oxygen, the products are lead(II) oxide and sulfur dioxide.
1.How many grams of oxygen are required to react with 0.121mole lead(II) sulfide?
2.How many grams of sulfur dioxide can be produced when 61.0g lead(II) sulfide react?
3.How many grams of lead(II) sulfide are used to produce 126g lead(II) oxide?
___________________________________________________________________
Propane gas, C3H8, reacts with oxygen to produce water and carbon dioxide. Propane has a density of 2.02g/L at room temperature.
1.Write the balanced chemical equation.
Express your answer as a chemical equation. Identify all of the phases in your answer.
2.How many grams of water form when 4.70L of propane gas (C3H8) completely react?
3.How many grams of CO2 are produced from 18.3g of oxygen gas and excess propane?
4.How many grams of H2O can be produced from the reaction of 8.50
Explanation / Answer
A. O2 32 g/mol is the molar mass.
32*3= 96 gm O2 ---> 2*28= 56 gm N2
so, 7 gm O2 ----> ??? ans is 4.0833 gm
NH3 17 gm/mol is molar mass
4*17=68 gm NH3 -----> 6*18=108gm H20
35 gm NH3 ------> ???? ans is 55.58 gm
B. 3 NO2(g) + H2O(l) ? 2 HNO3(aq) + NO(g)
1) (33.0 g NO2) / (46.0056 g/mol) x (1/3) x (18.0153 g/mol) = 4.31 g H2O
2) (15.8 g NO2) / (46.0056 g/mol) x (1/3) x (30.0061 g/mol) = 3.44 g NO
3) (8.30 g NO2) / (46.0056 g/mol) x (2/3) x (63.0130 g/mol) = 7.58 g HNO3
C. a)2PbS(s)+3O2(g)-->2PbO(s)+2SO2(g)
2PbO(s)+PbS(s)-->3Pb(l)+SO2(g)
b)PbS(s)+O2(g)-->Pb(l)+SO2(g)
c).309
.
D. mass C3H8 = 2.02 g/L x 5.10 L=10.3 g
moles C3H8 = 10.3 g/44.097 g/mol=0.234
moles H2O = 4 x 0.234 =0.936
moles O2 = 19.0 g/ 32 g/mol=0.594
moles CO2 = 0.594 x 3 /5=0.356
mass CO2 = 0.356 mol x 44 g/mol=15.7 g
moles C3H8 = 8.90 x 10^22 / 6.02 x 10^23 =0.148
moles H2O = 0.148 x 4 = 0.592
mass H2O = 0.592 x 18.02 g/mol=10.7 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.