2C 2 H 6 (g) + 7O 2 (g) ? 4CO 2 (g) + 6H 2 O (g) ?H = -1560 kJ How much energy (
ID: 850428 • Letter: 2
Question
2C2H6 (g) + 7O2 (g) ? 4CO2(g) + 6H2O (g) ?H = -1560 kJ
How much energy (in kJ) is released if 16.9 g of ethane ( 30.07 g/mol) undergoes combustion?
(Give your answer as a positive number, since you cannot release negative energy.)
What volume (in mL!!!) of 2.28 M HCl is required to react with 4.05 g of zinc (65.41 g/mol) according to the following reaction?
Zn(s) + 2 HCl (aq) ? ZnCl2(aq) + H2(g)
2 N2(g) + O2(g) ? 2 NO2(g)
In a cylinder with a moveable piston (pressure remains constant) the above reaction occurs. If both the temperature drops and the volume decreases during the reaction, what are the signs of q and w? Negative or positive.
q
w
Energy change is the sum of heat and work: ?E = q + w. Work is calculated by: w = -P?V
What is the change in energy (in joules) if a reaction absorbs 77.7 J of heat and increases in volume from 0.250L to 0.750L at a constant pressure of 1.161 atm? Please include the correct sign with your numerical result.
(Note: Make sure your units are consistent when combining energy terms. The conversion factor you need is: 1 L
Explanation / Answer
2 moles of ethane gives off 1560 kJ , means
1 mole of ethane gives: 780 kJ of energy.
No of moles in 16.9 g of ethane = 16.9 g/(30.7 g/mol) = 0.55 moles
therefore energy released by 16.9 g ethane = 429.38 kJ
b) number of moles in 4.05 g of zinc (65.41 g/mol) = 0.062 moles
each mole of Zn requires 2 moles of HCl. therefore, nuumber of moles of HCl required by 0.062 moles of zinc = 0.124
MV=0.124
2.28*V=0.124
V=0.05438 L = 54.38 mL
c) work done is positive, since w=-pdV and, dV=-ve.
since temperature decreases, and work is positive, q is positive.
d) E= q+w
= 77.7J - 1.161*0.5 * 101.3 J = 18.89J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.