46 9 mL of 0.749 M hydrobromic acid is added lo 37.8 mL of calcium hydroxide, an
ID: 850388 • Letter: 4
Question
46 9 mL of 0.749 M hydrobromic acid is added lo 37.8 mL of calcium hydroxide, and the resulting solution is found to be acidic. 19.0 mL of 0.547 M barium hydroxide is required to reach neutrality. What is the molarity of the original radium hydroxide solution? M 38.7 mL ot 1.78 M hydrochloric acid is added to 29.9 mL of potassium hydroxide. and (he resulting solution is found to be acidic. 18.0 mL of 1.05 M calcium hydroxide is required to reach neutrality. What is the molarity of the original potassium hydroxide solution? MExplanation / Answer
2 HBr + Ca(OH)2 = 2 H2O + CaBr2
2 HBr + Ba(OH)2 --> 2 H2O + BaBr2
Concentration of hydrobromic acid = 46.9 x 0.749/1000 = 0.03512 moles
Hence 0.5 equivalent Ca or Ba hydroxide is need = 0.03512 x 0.5 = 0.01756 Moles
Concentration of Barium hydroxide = 19 x 0.547/1000 = 0.01039 Moles
Concentration of Calcium hydroxide = 0.01756-0.01039 = 0.007167 moles
0.007167 x 1000/37.8 = 0.1896 mole calcium hydroxide solution is need
2 HCl + Ca(OH)2 --> 2 H2O + CaCl2
Concentration of HCl = 38.7 x 1.78/1000 = 0.06888 moles
Concentration of Calcium hydroxide = 18 x 1.05/1000 =0.0189 moles
0.0189 moles of Calcium hydroxide will react with (0.0189 x 2) 0.0378 moles HCl
Hence, rest concentration of HCl = 0.06888-0.0378 = 0.03108 moles
Concentration of Potassium hydroxide = 0.03108 x1000/29.9 = 1.039 Moles of KOH is need
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.