Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Decaborane, B10H14 was used for fuel for the redstone rockets of the 1950s. Deca

ID: 847836 • Letter: D

Question

Decaborane, B10H14 was used for fuel for the redstone rockets of the 1950s. Decaborane reacts violently with molecular oxygen. The two starting materials are store in seperate containers. When mixed, they ignite spontaneously, releasing large amounts of energy Both fuel materials should run out at the same time bc this minimizes the excess mass that the rocket must carry if the total mass of both components is to be 12.0 x 10(4th power) kg, what mass of liquid oxygen and what mass of decaborane should be used

Explanation / Answer

B10H14 + 11 O2 -> 5B2O3 + 7 H2O

You are given the total mass of the reactants, one of which is liquid oxygen.

11 moles of O2 for every mole of decaborane, and you also know molecular weights.

B10H14 = 122g/mol,

while 11O2 = 352 g

The total of 474 grams for this reaction .

Of this 474 g oxygen contirbutes upto 74.26% of that is O2 to minimizes the excess mass that the rocket must carry

The given total amount = 12 x 104 Kg

Total amount of oxygen = 0.7426 x 12 x 104 Kg = 89112 Kg

And the mass of Decaborne used is 120000 - 89112 = 30888 Kg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote