The presence of radioactive gas radon in well water obtained from aquifiers that
ID: 845692 • Letter: T
Question
The presence of radioactive gas radon in well water obtained from aquifiers that lie in rock deposits presents a possible health hazard in the united states. A. Assuming that the solubility of radon in water with 1 atm pressure of the gas over the water at 30 C is 7.27 x 10^-3 M what is the Henry's law constant for radon in water at this temperature? B) A sample consisting of various gases contains 3.5 x 10^-6 mole fraction of radon. This gas at a total pressure of 32 atm is shaken with water at 30 C. Calculate the molar concentration of radon in water.
Explanation / Answer
Henry law constant Kh= 1/7.27 x 10^-3 atm/ mol == 137.551582 atm/ mol
P=KhC
partial pressure of radon= 3.5 x 10^-6 *32 = 137.551582 *C
C= 3.5 x 10^-6 *32 /137.551582== 8.14239999x 10^-7 mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.