Looking at 2A(g) - B(g): If the initial partial pressure of A is 3.0atm and the
ID: 843072 • Letter: L
Question
Looking at 2A(g) - B(g): If the initial partial pressure of A is 3.0atm and the initial partial pressure of B is 0atm, what is the value of K if 33% of A has reacted to reach equillibrium?
- this question was from probem 80 in Zumdahl General Chemistry book, chapter 10. In the Chegg solution, a solution was proposed that either I don't understand or is wrong. The chegg solution says that the equillibrium pressure of A is .33(3), but I believe it should be 3-(.33*3), because if 33% reacted, there should be 67% left right?
Explanation / Answer
partial pressure of A = 3(1-2x)
partail pressure of B=2x
where x is the dissociation constant
now if 33% of a has reacted that means x=0.33
Kp=4x^2/3(1-x)=0.2167 atm
Coming to your doubt
Since the initial pressure was 3atm ,equlibrium pressure must be 3(1-2x)=3*0.33=1 atm.Your approach is correct.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.