The reaction: C2H5Cl(g) rightarrow C2H4(g) + HCl(g) is first order in C2H5CI. Th
ID: 841505 • Letter: T
Question
The reaction: C2H5Cl(g) rightarrow C2H4(g) + HCl(g) is first order in C2H5CI. The rate constant is 1.60xl0'6 s'1 for the reaction conducted at 650. K. In an investigation into the decomposition of C;H;Cl(g). an initial concentration of 0.165 M was used, a) What will be the concentration of C;H;Cl(g) after 125 hours? b) How long will it take for the concentration of C2H5CI to drop to 0.100 M? c) How many hours will it take for 75.0% of the C;H;C1 to decompose? d) Determine the half-life, in hours, for this reaction at 650. K.Explanation / Answer
Let initial conc = A
conc. at time t = a)
a)
kt = ln (A/a)
1.6 * 10^(-6) * 125 * 2600 = ln (0.165 / a)
a = 0.0803 M
b)
1.6 * 10^(-6) * t = ln(0.165/0.1)
t = 86.94 hours or 85hr and 56 min
c)
for 75% decomposition a = A/4
1.6 * 10^(-6) * t = ln(1/4)
t = 240.6 hr or 240hr and 36min
d)
halg-life = ln(2) / k
= ln(2) / (1.6 * 10^(-6))
= 120.33hrs or 120hr and 20 min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.