Determination of Specific Heat of a Metal Trial 1 Mass of water: 4g -41.4g = 37.
ID: 841060 • Letter: D
Question
Determination of Specific Heat of a Metal
Trial 1
Mass of water: 4g -41.4g = 37.4g water
Mass of metal: 47.8g
Trial 2
Mass of water:4.0 g-41.1g = 37.1 g water
Mass of metal:47.9 g
Temperature change of water:23 deg C to 34 deg C=+11 deg C
Temperature change of metal:86 deg C to 35 deg C = -51 deg C
Temperature change of water: Initial water temp 23 deg C to 35 deg C=+12 deg C
Temperature change of metal:86 deg c to 35 deg C= -51 deg C
Trial 3
Mass of water:
4.0g-41.1g = 37.1 g water
Mass of metal:48.0 grams
Temperature change of water: 23 deg C to 35 deg C=+12 deg C
Temperature change of metal:85 deg C to 35 deg C=-50 deg C
Trial 1
1.Specific heat of metal:?
Trial 2
2.Specific heat of metal:?
Trial 3
3.Specific heat of metal:?
4.Identity of unknown metal (use Table 1 for reference):?
5.Why is ?Tmetal < 0?
.Why is ?Twaterl > 0?
Explanation / Answer
Trial 1:
mmetal*Cmetal*dTmetal +mwater*Cwater*dTwater=0
47.8*C*-51+37.4*4.18*11=0
C=0.705 J/g.?
Trial 2:
mmetal*Cmetal*dTmetal +mwater*Cwater*dTwater=0
47.9*C*-51+37.1*4.18*12=0
C=0.762 J/g.?
Trial 3:
mmetal*Cmetal*dTmetal +mwater*Cwater*dTwater=0
48.0*C*-50+37.1*4.18*12=0
C=0.775 J/g.?
4. Metal from chart: Aluminium( closect element, error due to heat lost to enviroment)
5.?T<0 for metal because heat is removed from it.
?T>0 for water because heat is given to it.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.