The gas-phase reaction between hydrogen and iodine H 2 (g) + I 2(g) <--> 2HI (g)
ID: 840839 • Letter: T
Question
The gas-phase reaction between hydrogen and iodine
H2(g) + I2(g) <--> 2HI(g)
proceed with a rate constant for the forward reaction at 700 deg C of 138 L/mol*s and an activation energy of 165kj/mol.
A) Calculate the activation energy of the reverse reaction given that the standard enthalpy of formation for HI(g) is 26.48kJ/mol and for I2(g) is 62.44kJ/mol.
B)Calculate the rate constant for the reverse reaction at 700 deg C. (assume A in the equation k= Ae(-EA/RT) is the same for both forward and reverse reactions.)
C) Calculate the rate of the reverse reaction if the concentration of HI is 0.200M. The reverse reaction is second order in HI.
Please show work
Explanation / Answer
A) dH of forward reaction = 2 dH HI - dH I2 = 2( 26.48) -62.44 = -9.48 KJ/mol
this means products are lower in energy compared to reactants
hence activation energy for reverse = 9.48 + 165 = 174.48 KJ/mol
B) k rerverse / k forward = exp ( - E (f) /RT) / exp ( - E(b) / RT)
k reverse / 138 = exp ( - 174480/8.314 x 973) / exp ( - 165000/8.314x973)
k reverse = 138 x ( 4.294 x 10^-10) / ( 1.386 x 10^-9)
= 42.75 L/mols
C) rate = k [HI]^2
= 42.75 x ( 0.2^2)
= 1.71 mol/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.