Given this data: You are assigned citic acid as a known. It is triprotic with a
ID: 840501 • Letter: G
Question
Given this data:
You are assigned citic acid as a known. It is triprotic with a molar mass of 210.14 g/mol
Amt of this used in grams to make solution: 1.672 g
Burette Readings:
1 - initial: 0.13mL final: 13.85mL
2- initial: 0.20 mL final: 13.90mL
3- initial: 0.20 mL final: 13.92mL
Ust the titration data for the known acid to calculate the moles of NaOH added to reach the equivalence point. You will do this three times, once for each trial. Use the average NaOH concentration for these calculation
-Best answer goes to best explaination there are more steps to this assignment/lab but this seems to be the part that I am confused on. The rest I think I understand
Explanation / Answer
Citric acid is triprotic, that is Molarity * 3 = Normailty
Molar Mass: 210.14g/mol
Amount used: 1.672g
Number of moles of citric acid: 1.672/210.14 = 0.00795 moles
Assuming 1l of citric acid: Molarity of solution = .00795 M
Normailty = 3*.00795 = 0.0238 N
Now, using N1V1 = N2V2
.0238 * 1 = N2 * (Volume change in burette in liters)
For the 1st reading: Volume change = 13.85 - .13 = 13.72 ml = 0.01372 l
N2 =1.7346 N = 1.7346 M since NaOH is unipolar
For the 2nd reading: Volume change = 13.90 - 0.20 = 13.70ml = 0.01370 l
N2 = 1.7372 N = 1.7372 M
For the 3rd reading: Volume change = 13.92 - 0.20 = 13.72ml = .01372 l
N2 = 1.7346 N = 1.7372 M
The 1st & 3rd reading are the same result, so we can say that the molarity is 1.7372
no of moles of NaOH = Volume * Molarity = 0.01372 * 1.7372 = 0.0238 moles of NaOH
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.