2Al (s) + 3MnSO4 (aq) --> Al2(SO4)3 (aq) + 3 Mn (s) 1.) a 5.00 gram sample of al
ID: 840071 • Letter: 2
Question
2Al (s) + 3MnSO4 (aq) --> Al2(SO4)3 (aq) + 3 Mn (s)
1.) a 5.00 gram sample of aluminum powder is known to be contaminated with some organic solid. An analysis of the sample required 47.50 mL of a 0.250 M MnSO4 solution. What is the percentage of Aluminum in the sample?
2.) A chunk of dry ice (solid carbon dioxide) is allowed to sublime ( convert from solid to gas) into a large balloon. What is the mass of the dry ice if the final volume of the balloon is 17.5 L at a pressure and temperature of 0.980 atm and 23 degrees C respectively?
(EXTRA Question for max points)
A sample of a gas occupies 755mL at 25 degrees C and a pressure of 185 mmHg. If the temperature is raised to 70.0 degrees C and the pressure is increased to 330 mmHg, what is the new volume of the gas?
760mmHg = 1 atm
Show all work please and thank you!
Explanation / Answer
a) moles of aluminum present = 47.5*0.25*10^-3*(2/3)
=7.916*10^-3
so mass of aluminum present = 7.916*10^-3*27
=0.213 g
so mass % of Al = 0.213*100/5
=4.26%
2)using PV=nRT,
0.98*17.5= (m/44)*0.0821*(273+23)
or m=31.05 grams
3)let the volume be V ml. so,
using PV=nRT
or 755*185/(273+25) = v*330/(273+70)
or v=487.172 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.