Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.When the following equation is balanced with lowest whole-number coefficients,

ID: 839939 • Letter: 1

Question

1.When the following equation is balanced with lowest whole-number coefficients, what is the coefficient for NO(g)?___NH3(g) + ___O2(g) ? ___NO(g) + ___H2O(g)

2. How many moles of silver are contained in 2.00 kg of silver?

3.One step in the isolation of pure rhodium metal (Rh) is the precipitation of rhodium(III) hydroxide from a solution containing rhodium(III) sulfate according to the following balanced chemical equation:Rh2(SO4)3(aq) + 6NaOH(aq) ? 2Rh(OH)3(s) + 3Na2SO4(aq)What is the theoretical yield of rhodium(III) hydroxide from the reaction of 0.760 g of rhodium(III) sulfate with 0.473 g of sodium hydroxide?

4.If 43.0 g of O2 is mixed with 43.0 g of H2 and the mixture is ignited, what is the maximum mass of water that may be produced?

5.The formula mass of aluminum oxalate, Al2(C2O4)3, is

Explanation / Answer

1)

4NH3+ 5O2 -------> 4NO + 6H2O

what is the coefficient for NO(g) = 4

2)

atomic weight of silver = 107.8 g

moles = 2000/107.8 = 18.55 moles

3)

moles of of rhodium(III) sulfate = 0.76/494 = 1.53 millimoles

moles of sodium hydroxide = 0.473/40 = 11.8 millimoles

1.53 millimoles of rhodium(III) sulfate require 9.18 milllimoles of sodium hydroxide

so therotical yield = 100%

4)

moles of O2 = 1.34

moles of H2 = 21.5

2H2 + O2 -> 2H2O

moles of water formed = 2*1.34 = 2.68

mass of water = 2.68*18 = 48.24 gms

5)

formula mass of aluminum oxalate, Al2(C2O4)3 = 318 gms