Sodium hydroxide, NaOH, is a strong base that is used in industrial synthesis an
ID: 838535 • Letter: S
Question
Sodium hydroxide, NaOH, is a strong base that is used in industrial synthesis and processes such as making paper. What is the mass of 2.40 Times 1022 molecules of NaOH (Molar mass = 40.0 g/mol)? Ascorbic acid, or vitamin C (C6H8O6, molar mass = 176 g/mol), is a naturally occurring organic compound with antioxidant properties. A healthy adult's daily requirement of vitamin C is 70-90 mg. A sweet lime contains 2.83Times10_4mol of ascorbic acid. To determine whether the ascorbic acid in a sweet lime meets the daily requirement, calculate the mass of ascorbic acid in 2.83Times10-4mol of ascorbic acid.Explanation / Answer
D)
Mass of one molecule of NaOH = 40/(6.023 * 10^23) gm
Hence mass of 2.40 * 10^22 molecules = 2.40 * 10^22 *40/(6.023 * 10^23)
= 1.593 grams
E)
Mass of ascorbic acid in 2.83 * 10^-4 moles = 2.83 * 10^-4 * 176
= 0.0498 gramsa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.