The minimum frequency of light needed to eject electrons from a metal is called
ID: 830353 • Letter: T
Question
The minimum frequency of light needed to eject electrons from a metal is called the threshold frequency. Find the minimum energy needed to eject electrons from a metal with a threshold frequency of 5.05 x 10^14.
I got that answer it is: 3.35 x 10^-19J
With what kinetic energy will electrons be ejected when this metal is exposed to light with a wavelength of 255nm?
KEelectron = ________________ J
(I attempted an answer and it was wrong. I received a note to use E=hc/wavelength, then subtract the answer from above of 3.35 x 10^-19. I have done that and still not been able to get the correct answer)
Please explain your answer, I need to understand why I am not getting this!! thanks
Explanation / Answer
Minimum energy= h*vthreshold
=6.62*10-34*5.05*1014
=3.346*10-19 J or 3.35*10-19J
Energy of light to which metal is exposed=hc/?
=6.22*10-34*3*108/255*10-9
=7.795*10-19 J
KE of electron=(7.795-3.346)*10-19 J
=4.449*10-19=4.45*10-19 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.