14.0 moles of gas are in a 8.00 L tank at 20.8 ? C . Calculate the difference in
ID: 828877 • Letter: 1
Question
14.0 moles of gas are in a 8.00L tank at 20.8?C . Calculate the difference in pressure between methane and an ideal gas under these conditions. The van der Waals constants for methane are a=2.300L2?atm/mol2 and b=0.0430 L/mol. Express your answer with the appropriate units. pressure difference = 14.0 moles of gas are in a 8.00L tank at 20.8?C . Calculate the difference in pressure between methane and an ideal gas under these conditions. The van der Waals constants for methane are a=2.300L2?atm/mol2 and b=0.0430 L/mol. Express your answer with the appropriate units. pressure difference = pressure difference = pressure difference = pressure difference =Explanation / Answer
Ideal Gas model:
pV = nRT {where p is gas pressure, V is volume, n is moles of gas, R is the gas constant, T is absolute temperature).
==> p = nRT/V
= (15.0)(0.0826)(22.1+273.15)/(8.00) atm
= 45.7 atm (to 3 s.f). Call this pressure p(ideal).
van der Waals model (methane):
{p + a(n/V)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.