A 36% efficient coal fired power plant is producing 790 MW of electricity. The c
ID: 828710 • Letter: A
Question
A 36% efficient coal fired power plant is producing 790 MW of electricity. The coal has a heating value of 19,000 kJ/kg, an ash content of 7.1% and a sulfur content of 5.2%. Note: 1 MW = 1,000,000 W; 1 W = 1 J/s.
a. What is the daily input rate of coal (kg/day)?
b. If the efficiency of ash capture is 98.8%, how much ash is emitted into the air; give your answer in units of kg/day and in units of g/kwh of electricity produced?
c. The efficiency for SO2removal is 94%. Calculate the emission rate of SO2, kg/day. Atomic weights are: S=32, O=16
Explanation / Answer
a.
790 MW x (10^6 W/1 MW) x (1 (J/s)/1W) = 790,000,000 J/s output
Ideal output = actual output / efficiency = 2.2 x 10^9 J/s
2.2 x 10^9 J/s x (3600 s/1 h) x (24 h/1 day) x (1 kJ/1000 J) x (1 kg/19,000 kJ) = 1.0 x 10^7 kg/day of coal
b. 7.1% ash
= 1.0 x 10^7 kg/day x 0.071 = 7.1 x 10^5 kg/day
7.1 x 10^5 kg/day x (1 day/790,000,000J) x (3,600,000 J/kWh) x (1000g/1kg) = 3.2 x 10^6 g/kWh
98.8% captured, thus only 1.2 % released.
Multiply 0.012 to both of these answers
8.5 x 10^3 kg/day
3.9 x 10^4 g/kWh
c.
1.0 x 10^7 kg/day coal x (5.2 % sulfur) x (1 mol sulfur/32 g sulfur) x (1 mol SO2/1 mol sulfur) x (64 g SO2/1 mol SO2) x (6% uncaptured)
= 6.2 x 10^4 kg/day
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.