Hi, Please help in solving the following equations, which include the above oper
ID: 828075 • Letter: H
Question
Hi, Please help in solving the following equations, which include the above operations with a balanced equation. Thanks for all your help and support.
1. 6.5 liters of chlorine gas reacts with 20.5 grams of sodium to form sodium chloride. a) Which is the limiting reactant? b) What mass of sodium chloride is produced?
2. 37 grams of zinc react with 152.34 grams of hydrochloric acid in a single replacement reaciton. a) Which is the limiting reactant? b) What volume of Hydrogen is produced?
3. The theoretical yield of an experiment was calculated to be 46.2 grams of C2H8. The amount produced was 40.9 grams of C2H8. What is the % yield of the experiment?
4. The % yield of an experiment was 87.7%. The theoretical amount of compound should have been 124.2 grams. What was the experimental amount of compound?
5. The reaction of 176.34 grams of sodium with excess sulfuric acid produced 492.76 grams of sodium sulfate. What was the % yield for this experiment?
6. The combustion of 167 grams of propane (C3H8) in air produced 214.76 liters of carbon dioxide at STP. What was the % yield of this reaction?
Explanation / Answer
6.5 liters of chlorine gas reacts with 20.5 grams of sodium to form sodium chloride. a) Which is the limiting reactant? b) What mass of sodium chloride is produced?
2Na + Cl2(g)==2 NaCl
46g + 70.90==116.95g
Cl2(22.4L)=70.90g
6.5L=70.90/22.4*6.5=20.57gCl2
20.57gCl2=6.5L=requires Na for complete reaction==23/35.45*20.57=13.34g
hence Na is a limiting reagent
13.34g Na + 20.57g Cl2==33.91gNACl
37 grams of zinc react with 152.34 grams of hydrochloric acid in a single replacement reaciton. a) Which is the limiting reactant? b) What volume of Hydrogen is produced?
Zn + 2 HCl===ZnCl2 + H2
+ 72.9===136.28 + 2
65.38g zinc requires=72.9gHCl
37grequire=72.9/65.38*37=41.25g
hence zinc is a limiting reagent
so 37g + 41.25g===77.12g + 1.132g
volume of hydrogen=1.132g(22.4L/2g)=12.6L
The theoretical yield of an experiment was calculated to be 46.2 grams of C2H8. The amount produced was 40.9 grams of C2H8. What is the % yield of the experiment?
%yield=Experimental/Practical yield*100=40.9/46.2*100=88.5%
The % yield of an experiment was 87.7%. The theoretical amount of compound should have been 124.2 grams. What was the experimental amount of compound?
%yield*Practical yield=Experimental
Experimental=87.7/100*124.2=108.9g
The reaction of 176.34 grams of sodium with excess sulfuric acid produced 492.76 grams of sodium sulfate. What was the % yield for this experiment?
2Na + H2SO4==Na2SO4 + H2
46g + 98==142g +2g
46gNa give=142gNa2SO4
176.34g should give=142/46*176.34=544.35g
since produced amount is 492.76 so
%yield=492.76/544.35*100=90.5%
The combustion of 167 grams of propane (C3H8) in air produced 214.76 liters of carbon dioxide at STP. What was the % yield of this reaction?
C3H8+xO2==3CO2 + xH2O
44g propane gives ====132gCO2
167g should give=132/44*167=501g
214.76LCO2=214.76L/22.4Lmoles=9.7/3moles=3.25moles*132g/mole=429g
%yield=429/501*100=85.6%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.