To find the molar mass of an unknown weak acid, the number of moles of NAOH deli
ID: 827780 • Letter: T
Question
To find the molar mass of an unknown weak acid, the number of moles of NAOH delivered to neutralize the acid and the mass of unknown acid must be used. The number of moles NaOH used to neautralize the acid are:
Trial 1:0.002104 mol
Trial 2:0.00185 mol
Trial 3:0.002672 mol
The masses of solid acid used:
Trial1:0.388g
Trial 2:0.363g
Trial 3:0.325g
Use these values to determine the molar mass of the unknown acid. NAOH was 0.1M. original volume of NAOH used was 21.04ml, 18.50ml, and 26.72 ml for each trial respectively.
Explanation / Answer
Let the acid be HA
HA + NaOH => NaA + H2O
(1) Moles of HA = Moles of NaOH = volume x concentration of NaOH
= 21.04/1000 x 0.1 = 0.002104 mol
Molar mass = mass/moles of HA
= 0.388/0.002104 = 184.4 g/mol = 184 g/mol
(2) Moles of HA = Moles of NaOH = volume x concentration of NaOH
= 18.5/1000 x 0.1 = 0.00185 mol
Molar mass = mass/moles of HA
= 0.363/0.00185 = 196.2 g/mol = 196 g/mol
(3) Moles of HA = Moles of NaOH = volume x concentration of NaOH
= 26.72/1000 x 0.1 = 0.002672 mol
Molar mass = mass/moles of HA
= 0.325/0.002672 = 121.6 g/mol = 122 g/mol
Average value of molar mass = (184.4 + 196.2 + 121.6)/3
= 167.4 g/mol = 167 g/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.