Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answer any if you can, all preferred Consider the following reaction and its res

ID: 826193 • Letter: A

Question

Answer any if you can, all preferred


Consider the following reaction and its respective rate law and constant: CH2O(g) + O2(g) CO2(g) + H2O(g) rate = k [O2]2 k = 5.4 Times 104 M-1 s-1 If there is initially 1.334 M O2, how long will it take for the O2 concentration to reach 0.443 M? A non-steroidal anti-inflammatory drug is metabolized with a first-order rate constant of 3.25 day-1. What is the half-life for the metabolism reaction? 0.213 day 0.308 day 2.25 day 1.63 day The plot below shows the kinetics for the dimerization of butadiene. What are the units for the rate constant?

Explanation / Answer

For a second order reaction kt = 1/[At] - 1/[Ao]   


so 5.4*10^4 * t = 1/0.443 - 1/1.334 = 2.257 - 0.749 = 1.5073


so t = 2.791 *10^-5 seconds


2) for first order reaction t1/2 = ln2/k = ln2/3.25 = 0.213 day


3)from the graph it is clear that it is a second order reaction so units of rate constant are M^-1 s^-1

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote