Hello, i don\'t just need the answer I really want to learn how to do this. plea
ID: 824687 • Letter: H
Question
Hello, i don't just need the answer I really want to learn how to do this. please label and draw arrows? thank you very much
Calculate the molarity of a Ba(oh)2 solution if a 37.25 ml portion of the solution is neutralized by 45.00ml of 1.500 M HCl.
In standardizing a potassium hydroxide solution, a student finds that 32.60 mL if the base solution is needed to titrate 0.5045 g of KHP to a phenolphthalein end point. In another titration, 26.63 mL of this same base solution is needed to titrate 0.2003 grams of an unknown solid monoprotic acid.
a.) Determine the molarity of the base solution
b.) Determine the molar mass of the unknown solid monoprotic acid.
Explanation / Answer
(1) Ba(OH)2 + 2 HCl => BaCl2 + 2 H2O
Moles of HCl = volume x concentration of HCl
= 45.00/1000 x 1.500 = 0.0675 mol
Moles of Ba(OH)2 = 1/2 x moles of HCl
= 1/2 x 0.0675 = 0.03375 mol
Molarity = moles/volume of Ba(OH)2
= 0.03375/0.03725
= 0.9060 M
(2) (a) KOH + KHP => K2P + H2O
Moles of KOH = moles of KHP = mass/molar mass of KHP
= 0.5045/204.22 = 0.0024704 mol
Molarity = moles/volume of KOH
= 0.0024703/0.03260
= 0.07578 M
(b) Let the acid be HA
HA + KOH => KA + H2O
Moles of HA = moles of KOH = volume x concentration of KOH
= 26.63/1000 x 0.07578 = 0.002018 mol
Molar mass of HA = mass/moles of HA
= 0.2003/0.002018
= 99.26 g/mol
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.