Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

QU: Copper metal reacts with silver nitrate to form silver metal and copper nitr

ID: 822941 • Letter: Q

Question

QU:

Copper metal reacts with silver nitrate to form silver metal and copper nitrate according to the following equation: Cu(s) + AgNO3(aq) rightarrow Ag(s) + Cu(NO3)2(aq) Balance the above equation You have 3.44 grams of each reactant, which is the limiting reagent? Show work to validate answer and clearly explain your choice. From the limiting reagent determined in 4b, calculate the grams of Ag that can be made. Balance the following equation: 3 O2(g) + 2 NH3(g) rightarrow 2 NO(g) + 3 H2O(g) You have 3.5 moles of O2 and 3.5 moles of NH3. Which reagent is the limiting reagent? Show work to validate your answer and clearly explain your choice. If you have 1.57 moles of NH3 (g), how many grams of H2O(g) will be formed?

Explanation / Answer

Q4)a) Cu + 2AgNO3 -> Cu(NO3)2 +2Ag ( Rxn is balanced)


Q4) b) Weight of Cu = 63.5

Number of moles of Cu = 4/63.5 = 0.06299 moles

Weight of AgNO3 = 170

Number of moles of AgNO3= 4/170 = 0.0235 moles


Hence limiting reagent is clearly AgNO3


Q4)c) Each mole of AgNO3 will produce one mole of Ag


hence number of moles of Ag produced = 107.82*4/170 = 2.53 gms


Q5)a) 4O2 + 2NH3 -> 2NO +3H2O

b) 3.5 moles of O2 and 3.5 moles of NH3 but O2 is used twice as more in rxn as compared to NH3 hence O2 will be the limiting reagent for the rxn


c) 2 moles of NH3 will produce 3 moles of H20

hence 1.57 moles of NH3 will produce 3/2*1.57 = 2.355 moles of water


gms of water formed = 2.355*18 = 42.39 gms



Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote