Suppose a 50.0 g block of silver (specific heat = 0.2350 J/gC) at 100C is placed
ID: 821057 • Letter: S
Question
Suppose a 50.0 g block of silver (specific heat = 0.2350 J/gC) at 100C is placed in contact with a 50.0 g block of iron (specific heat = 0.4494 J/gC) at 0C, and the two blocks are insulated from the rest of the universe. The final temperature of the two blocks:
Suppose a 50.0 g block of silver (specific heat = 0.2350 J/gC) at 100C is placed in contact with a 50.0 g block of iron (specific heat = 0.4494 J/gC) at 0C, and the two blocks are insulated from the rest of the universe. The final temperature of the two blocks:
will be higher than 50C will be lower than 50C will be exactly 50C is unrelated to the composition of the blocks.Explanation / Answer
will be lower than 50
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.