4; Magnesium oxide forms when the metal burns in air. A: if 1.25 g of MgO contai
ID: 820786 • Letter: 4
Question
4; Magnesium oxide forms when the metal burns in air.
A: if 1.25 g of MgO contains 0.754 g og Mg, what is the mass ratio of magnesium to oxide?
B: How many grams of Mg are in 435 g of MgO
5: Zinc Sulfide (ZnS) occurs in the zinc blende crystal structure.
A: if 2.54 g of ZnS contains 1.70 g of Zn, what is the mass ratio of zinc to sulfur?
B: How many kg of Zn are in 2.45 kg of ZnS?
6: A compound of copper and sulfur contains 88.39 g of metal and 44.61 g of nonmetal. How many grams of copper are in 5264 kg of compound? How many grams of sulfur?
Explanation / Answer
4 a) 0.754/1.25=0.6032
b)435/1.25*0.754=262.392
5 a)= 1.7/(2.54-1.7)=2.02
b) 1.7/2.54*2450=1639.76
6) 88.39/(88.39+44.61)* 5264000=3498383.15 g
mass of sulphur=1765616.842 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.