e. How many grams of HCl are produced when 2.5 kg C12H4Cl6 react? Please help an
ID: 818556 • Letter: E
Question
e. How many grams of HCl are produced when 2.5 kg C12H4Cl6 react?
Please help and explain calculations.
Explanation / Answer
a)
Moles of H2O = 10.0 moles of O2 x 2 moles of H2O / 23 moles of O2 = 0.870 moles
b)
Moles of HCl = 15.2 moles of H2O x 12 moles of HCl / 2 moles of H2O = 91.2 moles
Mass of HCl = 91.2 moles x 36.46 g / mol = 3.33 x 10^3 g
c)
Moles of HCl = 76.5 g x 1 mol / 36.46 g = 2.10 moles
Moles of CO2 = 2.10 moles of HCl x 24 moles of CO2 / 12 moles of HCl = 4.2 moles
d)
Moles of CO2 = 100.25 g x 1 mol / 44.01 g = 2.28 moles
Moles of C12H4Cl6 = 2.28 moles of CO2 x 2 moles of C12H4Cl6 / 24 moles of CO2 = 0.19 moles
Mass of C12H4Cl6 = 0.19 moles x 360.88 g / mol = 68.6 g
e)
Mass of C12H4Cl6 (in g) = 2.5 kg x 1,000 g / 1 kg = 2,500 g
Moles of C12H4Cl6 = 2,500 g x 1 mol / 360.88 g = 6.93 moles
Moles of HCl = 6.93 moles of C12H4Cl6 x 12 moles of HCl / 2 moles of C12H4Cl6 = 41.6 moles
Mass of HCl = 41.6 moles x 36.46 g / mol = 1.52 x 10^3 g
Hope this helps and good luck! :)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.