1.What is the molarity of a solution prepared by diluting 25 mL of 2.0 M HCl wit
ID: 818406 • Letter: 1
Question
1.What is the molarity of a solution prepared by diluting 25 mL of 2.0 M HCl with enough water to make 250 mL of solution?
2.The chemical 5-amino-2,3-dihydro-1,4-phthalazinedione, better known as luminol, is used by forensic scientists in analyzing crime scenes for the presence of washed-away blood. Luminol is so sensitive that it can detect blood that has been diluted 10,000 times. A basic solution of luminol is often sprayed onto surfaces that are suspected of containing minute amounts of blood.
Luminol has a molecular weight of 177 g/mol.
A )The forensic technician at a crime scene has just prepared a luminol stock solution by adding 17.0
g of luminol into a total volume of 75.0 mL of H2O.
What is the molarity of the stock solution of luminol?
B)Before investigating the scene, the technician must dilute the luminol solution to a concentration of 6.00
B)Before investigating the scene, the technician must dilute the luminol solution to a concentration of 6.00
Explanation / Answer
(1)
MV=M2V2
(2)(25)=(M2)(250)
50=250M2
.20=M2
So the Molarity of the second solution is 0.20
(2A)
M=mol/vol L
M = (17/177) / .075 L
M = 1.28 mol/L
(2B)
M=mol/vol L
6.00x10^-2 = mol / 2
0.120 = mol
(2C)
M=mol/vol L
1.28 =0.120/vol L
(1.28) (vol L) = 0.120
vol L = 0.09375 L
So around 93.75 mL
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.