PLEASE HELP!!! Im so confused on how to do this. Calculate the volume of a 0.850
ID: 816567 • Letter: P
Question
PLEASE HELP!!! Im so confused on how to do this.
Calculate the volume of a 0.850 M KOH solution necessary to neutralize 25.00 mL of 1.500 M solution of the following. Write down and balance the equation if required.
1) HCl equation: HCl + KOH ---> _______ + _______ calculation (final answer with 3SF):
2) KH2PO4 equation (assume both protons react): KH2PO4 + 2KOH ---> 2H2O + K3PO4 calulation:
3) H3PO4 equation (assume all three protons react): _______ + _______ -------> _______ + _______ calculation (3SF):
Explanation / Answer
1.
HCl+KOH=====>KCl+H2O
1st you need to mole of Hcl
that 0.025L*1.50 = 0.0375 moles of Hcl
Hcl MOLES = 0.0375mole KOH
0.0375mole KOH / 1.50M KOH = 0.0025L or 2.5 mL
2.
2 KOH(s) + KH2PO4(aq) ? K3PO4(aq) + 2 H2O(l)
1st you need to mole of KH2PO4
that 0.025L*1.50 = 0.0375 moles of KH2PO4
you 2*KH2PO4 MOLES = 0.075mole KOH
0.075mole KOH / 1.5M KOH = 0.05L or 50 mL
3.
3KOH + H3PO4 ==> 3H2O + K3PO4
1st you need to mole of K3PO4
that 0.025L*1.5 = 0.0375 moles of K3PO4
you 3* K3PO4 MOLES = 0.11255mole KOH
0.1125mole KOH / 1.5M KOH = 0.075L or 75 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.